'Adalet Yürüyüşü' ve '15 Temmuz Mitingleri' Arap basınında; Muhalefet güçlenirken...

Arap basınında geçen hafta 'Adalet Yürüyüşü' ve 15 Temmuz darbe Girişimi'nin yıl dönümü geniş yer aldı. Rai Al Youm gazetesi "Darbe girişiminin birinci yıl dönümünde muhalefet güçlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi güç kaybediyor" yorumunu yaptı.


15 Temmuz Darbe Girişimi yıl dönümü, geçtiğimiz hafta Arap basınının gündemindeydi.

Başarısız darbe girişiminin yıl dönümü sebebiyle yapılan etkinlikler Arap basınında geniş yer bulurken, 15 Temmuz sonrası Türkiye’nin içine girdiği siyasi durum da önemli ölçüde ele alındı.

Gazeteduvar'da yer alan haberde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü” de bu bağlamda Arap basının dikkatini çekti. Bazı gazetelere göre bu yürüyüş, Türkiye’de siyasi dengeleri değiştirerek muhalefeti tekrar diriltti.

Rai Al Youm gazetesi, 15 Temmuz’un birinci yıl dönümü vesilesiyle yayınladığı başyazıda, Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet’ yürüyüşüne vurgu yaptı.

Gazeteye göre, "Başarısız darbe girişiminin birinci yıl dönümünde muhalefet güçlenirken, Erdoğan ve partisi güç kaybediyor" analizi şu sözlerle ifade edildi:

"CHP’nin başlattığı ve CHP milletvekili Enis Berberoğlu ve başka milletvekillerinin bulunduğu İstanbul Maltepe cezaevi önünde biten yürüyüş, Türkiyeli ve yabancı uzmanlara göre Erdoğan ve partisi için darbe girişiminden daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yandaşları tarafından ‘Gandi’ olarak nitelendirilen CHP lideri Kılıçdaroğlu, bu yürüyüşle beraber, siyasi dengeleri değiştirmeyi başarabildi. Kılıçdaroğlu, kendi yönetiminde bulunan ve neredeyse çökmüş olan muhalefeti tekrar diriltti.

Darbe girişiminin birinci yıl dönümünde muhalefet güçlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi güç kaybediyor. Özgürlüklere yönelik baskılardan dolayı da Türkiye demokrasisi aşınıyor. Sıfır sorunun, sıfır arkadaşa dönüşmesinin yanı sıra Avrupa ve özellikle Türkiye’nin iktisadi alandaki en büyük ortağı Almanya ile ilişkiler de giderek daha da kötüleşiyor."

‘GANDHİ BU SEFER TÜRKİYE’DE GÖRÜNDÜ’

Mısır’da yayın yapan Al Bavvaba adlı internet sitesi de Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet yürüyüşüne yer verdi. Haberde kullanılan "Gandhi bu sefer Türkiye’de göründü" şeklindeki başlık dikkat çekiciyi.

İnternet sitesinin haberine göre; "yolda 'adalet yürüyüşü' ismini alan yürüyüş, uzun süre Tük halkının hafızalarına kazınmış olarak kalacak."

Haberde, Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili de "kadim oyuncunun sahaya geri dönüşü" yorumu yapıldı.

EN SON KHK ARAP BASININ GÜNDEMİNDE

Merkezi Londra’da bulunan Arap gazetelerinden Al Arab, ise 15 Temmuz’un yıl dönümünde yayımlanan yeni KHK ile işten çıkartmaları gündemine taşıdı. Gazete, "Erdoğan Türkiye’yi diktatörlük içinde boğuyor" ifadesini kullandı:

"Ankara, ‘Osmanlı’nın güçlü sultanı’ sıfatını geri kazanmak isteyen Erdoğan’ın rejimine yönelik darbe girişiminin birinci yıl dönümünde, binlerce polis, memur ve akademisyeni işlerinden azletti."

‘DEVLETİ VE ORDUYU DEĞİŞTİRMEK İÇİN FIRSAT’

Al Kuds Al Arabi gazetesi yazarlarından İsmail Cemal, Türkiye’nin 15 Temmuz sonrasında geçirdiği değişiklikleri ele aldı:

"Türkiye’de siyasi hayat, ordu ve devletin şeklini genel itibariyle değiştiren ve bir senedir arka arkaya alınan icraatlardan sonra, bazı sorular halen gündemini korumaktadır. Bu soruların en başında, ‘Türkiye’de bir askeri darbeler tehlikesi tamamen bitti mi?’ şeklindedir. Bunun yanı sıra gündemde kalmaya devam eden başka bir soru da ‘Erdoğan’ın devleti, paralel devlet adıyla bilinen Fethullah Gülen yandaşlarından temizlemekte başarılı olup olmadığıdır.’

Uzmanların üzerinde uzlaştığı konu, Türkiye’nin 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminden önceki Türkiye olmadığıdır. Uzmanlara göre Erdoğan, ordunun yapısı ve devletin şeklini değiştiren düzenlemeler yapmakta başarılı oldu. Erdoğan uzun süredir bu değişiklikleri yapmak istiyordu ancak başarısız darbe girişiminden zaferle çıkmasaydı, bu değişiklikleri yapma fırsatı olmayacaktı."

‘KARŞI DARBE İKLİMİ YAŞANIYOR’

Lübnan’ın meşhur gazetelerinden Annahar, Türkiye’deki durumu “karşı darbe iklimi” olarak nitelendirdi:

"Türkiye, başarısız askeri darbenin yıl dönümünün arifesinde, halen karşı darbe iklimini yaşıyor. Askeri ve sivil alanda tutuklamalardan, gazetelere yönelik baskılara ve Avrupa birliği ülkeleri ile gergin ilişkilere kadar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise başarısız darbe girişiminden sonra yürürlüğe giren olağanüstü hal uygulamasının yakın zamanda kaldırılmayacağının işaretini verdi."

"DEMOKRASİ AK PARTİ’NİN HEDİYESİ DEĞİL"

Al Araby Al Jadeed yazarlarından Beşir El Bekir, "Başarısız darbe girişiminden 1 sene sonra" başlığıyla kaleme aldığı makalede, Türkiye’de halkın demokrasi bilincine vurgu yaptı:

"Bu uzun ve zor geceden çıkardığımız esas ders, darbeyi asıl engelleyen, sokaklara inerek tanklara ve mermilere karşı duran ve darbecileri durdurmak uğruna 200’den fazla şehit veren halktır. O gece Türk halkının tepkisini takip eden, çok önemli bir şey daha gördü. O da Türk halkının o gece iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ni değil, kendisini savunduğudur. İktidar partisiyle aralarında olan büyük anlaşmazlıklara rağmen muhalefet partilerinin hepsinin darbeye karşı durması da bununla açıklanabilir.

Demokrasi Türk halkının mülküdür ve halkın uzun mücadelesinden sonra kazanıldı. Ve demokrasi, 15 sene önce iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir hediyesi değil. Şüphesiz halk sokaklara indiğinde, daha önceki askeri darbeleri ve Türkiye’ye getirdikleri felaketleri düşünüyordu.” (Gazeteduvar)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın